Wed11222017

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Medya Medya Nasuh Mahruki Röportajları

Nasuh Mahruki Röportajları

Tıp Dergisi

Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından Kar Leoporı ünvanınızı aldıktan sonra Everest Dağına tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman kişi oldunuz. Sporun bu alanına olan merakınız ilk olarak nasıl gelişti?

Bilkent İşletme mezunuyum, dağcılıkla buradaki klüpte tanıştım. 20 yaşında panolarda dağcılık klübünün kurulacağı ilanlarını görünce ilgimi çekti. Denemek, öğrenmek istedim ve iyi ki de denemişim. Çok hoşuma gitti, heyecanlandım ve etkilendim. Önce dağlarla doğayla ilgili dia gösterisi ve söyleşi yaptılar, sonra Ankara’daki Hüseyin Gazi kayalarına gittik ve Aladağlarda Kış Temel Eğitimi kampına katıldık. Dağcılığın yanısıra mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış ve bisiklet gibi sporlarla da ilgilendim.

Tarsus Adventure

Ali Nasuh MAHRUKİ / 1968 – İstanbul

- söyleşi -

Çukurova bölgesi bir çok konuda olduğu gibi motosiklet tutkunları konusunda da gizli bir potansiyele sahiptir. Özellikle Adana’da Türkiye’nin en bakımlı motorları ve en titiz motorcuları var diyebilirim. Şüphesiz, Tarsus ve Mersin’in de Adana’dan geri kalır yanı yoktur. Hafta sonu gezileriniz de özellikle Erdemli (Cennet-Cehennem) civarlarında her hafta sonu Mersin’li motorculardan oluşan gruplara rastlayabilirsiniz.

Takvim Gazetesi

1968 İstanbul doğumlu Nasuh Mahruki’nin herhalde yapmadığı spor yok. Yazar, fotoğrafçı ve profesyonel sporcu olan Mahruki, dağcılık, mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış, motor sporları, yelken ve bisiklet sporları yapıyor.

AKUT’un kurucusu ve başkanı olan Mahruki, 1994 yılında Sovyet Asya’nın en yüksek beş dağına tırmanarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından ‘Kar Leoparı’ ünvanını aldı. 1995 yılında Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı oldu. 1996’da Camel Trophy Türk takımına girdi. 2002’de Himalayaları motosikletle aştı.

Seyir Defteri

Yelkenlide bir Kar Leoparı

Nasuh Mahruki

Dağcılık sporunda “Kar Leoparı” unvanını taşıyan Nasuh Mahruki, denizle, dalış ve yelkencilikle de yakından ilgili. “Yelkenle yol alırken motor kullanmıyor olmanız ve sadece rüzgarın gücüyle yol almanız çok karizmatik” diyen Mahruki ile Seyir Defteri okuyucuları için keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik

Sabah Online

Küresel ekonomik krizi değerlendirebilir misiniz? Sizce Türkiye’nin hatta dünyanın şu anda yaşadığı kriz ortamı, bir dağcının yaşadığı/yaşayacağı ne tür bir krize benziyor?

Ani ve beklenmedik şekilde gelişen can ve mal kaybına yol açabilecek, sıkıntı yaratabilecek olan her türlü olayı bir acil durum ve bir kriz olarak değerlendirebiliriz. Meyve doğrarken parmağına kesmekten nükleer patlamaya kadar hepsi kriz çerçevesi içerisinde değerlendirilebilir.