Wed11222017

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Medya Medya Nasuh Mahruki Röportajları

Nasuh Mahruki Röportajları

Röportaj 15

Bugünlerde AKUT’taki projeleri üzerine yoğunlaşan Kar Leoparı unvanlı ve Everest’e tırmanan dünyadaki ilk Türk dağcımız olan Nasuh Mahruki’nin en büyük endişelerinden biri küresel ısınmanın dünya üzerinde yarattığı tahribat.

Bir dağcının hayal edebileceği tüm tırmanış projelerini hemen hemen gerçekleştirmiş gibi görünüyorsunuz. Kar Leoparı unvanına sahip, Everest’e tırmanan dünyadaki ilk Türk hatta ilk Müslüman olan, Yedi Zirveler’i tamamlayan dünyanın en genç dağcısı, 8201 metrelik Cho Oyu dağında Türkiye’nin en yüksek solo tırmanışını yapmış, motosikletle aylarca Asya’yı gezmiş birinin bundan sonraki zirve hedefi ne olabilir?

Röportaj 14

Dağcılıkla 1988 sonlarında Bilkent Üniversitesi Doğa sporları Topluluğu’nda tanıştınız. Merakınız bu tarihten sonra mı başladı? Özellikle neden dağcılığı tercih ettiniz?

Çocukluğumda,  hayvanlara ve doğaya çok düşkündüm. Etiler’de büyükbabamın yaptırdığı bahçeli bir evde oturuyorduk. Orada köpekten, tavuğa, fareden, kekliğe kadar bir sürü hayvan besliyorduk. 20 yaşında Bilkent Üniversitesi’nde okurken spor olarak doğayla ilgilenmeye başladım. Öncelikle dağcılıkla tanıştım ve çok hoşuma gitti. Daha sonra mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış ve bisiklet gibi sporlarla ilgilendim. Üniversiteden sonra yelken ve motosikletle uğraştım.

Röportaj 13

 

Biz sizi daha çok dağcı, gezi anıları yazarı ya da sporcu olarak tanıyoruz ve ben şunu merak ediyorum; fotoğrafçı kimliğiniz bu sporların yanında doğal olarak mı ortaya çıkıp gelişti, yoksa önceden de bir ilginiz var mıydı?

Şöyle gelişti süreç benim için, dağcılık ve diğer doğa sporlarına 20 yaşında Bilkent Üniversitesi’nde okurken başladım ve ilk bir yıl fotoğraf makinem yoktu. Baktım ki çok güzel yerlere gidiyoruz. Türkiye içinde dolaşıyoruz, kamplara, faaliyetlere yürüyüşlere, tırmanışlara gidiyoruz ve gerçekten çok hoş yerler, orijinal şeyler görüyoruz ve doğanın bütün güzelliklerini yaşıyoruz. Bunları paylaşmak gerektiği hemen kendini gösterdi, dolayısıyla bir fotoğraf makinesi edindim bir sene sonra.

 

Röportaj 12

“Açık Mektup’un kitabını yapıyorum”

Nasuh Mahruki, bir dönem kendisi ve AKUT’la ilgili yapılan asılsız iddialara yeni kitabıyla yanıt vermeye hazırlanıyor. İnternetteki web sitesinde yayınladığı “Açık Mektup”un daha genişletilmiş ve kanıtlarla zenginleştirilmiş versiyonu olacak kitabın şimdiden gündem yaratacağı kesin.

Röportaj 11

Doğa sporlarına olan ilginiz ne zaman başladı? Dağcılık servünenine başlama hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?

Çocukluğumda, hayvanlara ve doğaya çok düşkündüm. Etiler’de büyükbabamın yaptırdığı bahçeli bir evde oturuyoruz. Bu evde köpekten, tavuğa, beyaz fareden, kekliğe, kertenkeleye kadar bir çok hayvan besledim. Bilkent Üniversitesi’nde öğrenciyken 20 yaşında spor olarak doğayla ilgilenmeye başladım.