Wed11222017

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Medya Medya Nasuh Mahruki Röportajları

Nasuh Mahruki Röportajları

PwC

Nasuh Mahruki: “KİTABIMDA HER ŞEYİ ANLATACAĞIM”

Nasuh Mahruki, AKUT aleyhine açılan kampanyalardan, Everest ve K2’nin zirvelerine kadar bütün bilinmeyenleri PwC’ye anlattı. Haziranda çıkacak kitabında çarpıcı açıklamalarda bulunacak Mahruki, kitabı okuyucuyla buluşmadan önce PwC’yle konuştu. Mahruki, “Kitabımla ortalığı biraz karıştıracağım” dedi.

National Geographic

Nasuh Mahruki:

“Kendi Everest’inize Tırmanın”

Dünyanın en yüksek dağları Everest ve K2’ye tırmanan ilk Türk, Türkiye’nin en yüksek oksijen desteksiz ve solo tırmanışlarını gerçekleştiren Kar Leoparı unvanlı dağcı, Arama Kurtarma Derneği AKUT’un başkanı, takım çalışması ve liderlik dersleri veren bir öğretici, fotoğrafçı, belgesel yapımcısı, yazar... Böyle bir yaşam yolculuğunu seçmenizde ne etken oldu?

Mengerler Dergisi

“Herkesin tırmanabileceği bir Everest’i vardır”

Kim bilir belki de hepimiz dünyadaki bir ‘ilk’i başaracak kadar büyük bir yeteneğe sahibiz. Nasuh Mahruki’yle konuştuğunuz ve önerilerini dinlediğinizde tam da bu hisse sahip oluyor ve size verilen ‘hediye’nin ne olduğunu aramanın heyecanına kapılıyorsunuz. Nasuh Mahruki, yeteneğini genç yaşlarda keşfetmeyi başarmış ve bunu en iyi şekilde değerlendirmiş şanslı insanlardan.

İstanbul Müftülüğü

Nasuh Mahruki yolculuğa/yolculuğuna nasıl başladı?

Nasuh Mahruki: Çocukluğumdan itibaren doğayla, hayvanlarla aram hep çok iyi oldu. Oturduğumuz bahçeli bu evi büyükbabam yaptırmış. Burada o kadar çok hayvan besledim ki; köpek, kaplumbağa, tavşan, keklik, tavuk, kertenkele, beyaz fare, hamster, akvaryumda balıklar gibi pek çok hayvan. Üniversitede doğa sporları ile tanışma fırsatım oldu.

İstanbul Eğitim Kültür Dergisi

 

Tehlike nedir? Bir ipin ucuna bağlı kalmak nasıl bir duygu? Tırmandığınız dağların ruhu size neler fısıldıyor?

Tehlike, bizim için kötü sonuçları olabilecek mevcut bir olasılıktır diyebiliriz. Bizler de aldığımız eğitimlerle, hazırlıklarla ve tedbirlerle bu tür tehlikeleri kendimizden uzak tutmaya çalışırız. Bu tür sporlarda tehlike ve risk, sporun kendi dinamikleriyle çok içiçe geçmiştir hatta doğa sporlarının bir parçasıdır. Bu nedenle doğa sporlarıyla ilgilenen herkesin bu tür tehlikeleri de yönetmeyi öğrenmesi gerekir.