Wed11222017

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Medya Medya Nasuh Mahruki Röportajları

Nasuh Mahruki Röportajları

Deniz Magazin

KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN ADAM: NASUH MAHRUKİ

“Önemli olan herkesin kendi Everest’ine tırmanmasıdır. Herkesin kendi içinde, kendisi için Everest olan bir hedefi belirleyip ona ulaşmaya çalışması gerekir. Bir insan tutkularının, heyecanlarının, hedeflerinin peşinde giderek kendini gerçekleştirebilir. Yeter ki bunları, kararlılıkla, cesaretle, disiplinle ve kendini doğru tanımayla yapabilsin. Ben bir alanda ortaya bir örnek koydum. Bu örnek inşallah genç insanların kendi hayatlarıyla ilgili benzer sorgulamaları yapmalarını, kendi doğrularını ve kendi yollarını çizmelerini sağlayabilir. Ben sadece bunun başarılabileceğini gösteren bir örneğim.”

Bizim Mahalle

Nasuh Mahruki, Bizim Mahalle Dergisi Bahar Sayısı Röportajı...

İşini şansa bırakmayan, hedefleri için sabretmesini bilen, duygusal ama bunu yansıtmayan, sadece kendi torunlarına değil sayısını bile tahmin edemeyeceği kadar çok toruna yetecek kadar anı biriktirip, gördüklerine fotoğrafla tanıklık etmiş. Üstelik, bunlarla da yetinmeyip doğada zor durumda kalanlara yardım etmiş. Sonuç olarak, bu kadar genç yaşta da dağların zirvelerini kucaklamış olmanıza rağmen bazı yıkıcı eleştirilere de maruz kaldınız ama bunları güzel bir şekilde sonuçlandırdığınıza eminim.

Bizbize

Aynı derecede başarılı bir balet, yüzücü ya da ressam olsaydınız “Bu işe nasıl başladınız?” sorusunun yanıtı muhtemelen “Çocukken” olurdu. Dağcılık söz konusu olduğunda ise bu pek mümkün görünmüyor. Kendinizi dağcı olarak hayal ettiğinizde kaç yaşındaydınız, nasıl gerçeğe dönüştü?

Doğaya ve hayvanlara çok düşkün bir çocuktum. Etiler’de bahçeli bir evde kaplumbağa, keklik, kertenkele, köpek, beyaz fare, hamster, akvaryum balıkları gibi hayvanlarla iletişim içinde büyüdüm. Doğada yapılan bir spor dalı da bu alışkanlıkla çok kolay örtüştü tabii.

Aydınlık Gazetesi

Toplumsal bilincinin bu noktaya gelmesini nelere bağlıyorsun? Seni etkileyen insanlar oldu mu?

Ben kendimi bildim bileli kendiyle ve hayatla barışık, diğerlerinin hakkına saygı duyan, kimsenin hakkını yememeye özen gösteren ama kendi hakkını da kimseye yedirmeyen biri olarak yaşadım ve yaşıyorum. Bunda en önemli etken sanırım kendime duyduğum saygı, kendi içimde taşıdığım adalet duygusu, insanların farklı düşünceleri ve beğenileri olabileceğine dair anlayış ve hoşgörü, bir de bu güzel yaşamı paylaştığım diğerlerine karşı hissettiğim sorumluluk duygusudur.

Ankara Life Doğa Sporları

Life Doğa Sporları

Dağcılık sporu gerçekten disiplinli çalışma isteyen ve adım adım ilerleyerek tüm süreçlerinin yaşanması gereken bir spor dalı. Çünkü hata yaparsanız, bunun bedeli çok ağır olabilir