Mon12182017

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Makaleler Makaleler Çeşitli Makaleler

Çeşitli Makaleler

Bulgar Kızıl Haçı Hakkında Bir İnceleme

Bulgaristan’da doğal felaketlerde görev alan AKUT benzeri yapılanmaları incelediğimizde karşımıza en güçlü ve örgütlü yapı olarak Bulgar Kızıl Haçı çıkıyor. 1878 yılında kurulan ve 1885 yılında Uluslararası Kızıl Haç Komitesi tarafından onaylanan Bulgar Kızıl Haçı, bugün 420 profesyonel kadrosu, 254.750 üyesi, 80.000 gönüllü sayısı ve 1.1 milyon İsviçre Franklık yıllık bütçesiyle ülke çapında etkin bir sivil toplum örgütüdür. Bu kimliği ile Bulgaristan’ın en eski sivil toplum kuruluşu olan Bulgar Kızıl Haçı’nın ülke içindeki konumu kanunlarla da belirlenmiştir.

Doğal Afetler ve Olağanüstü Hallerle İlgili Konulara Göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın ve Uzun Vadeli Strateji ve Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı Belgesinin (2001-2005) İncelenmesi

1.BÖLÜM: TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI VE OLAĞANÜSTÜ HALLER

Anayasamızda, Doğal Afet (Tabii Afet) anlamına gelecek şekilde ve Doğal Afetlerle, mücadele, müdahale, önlem, zarar azaltma, yardım, kurtarma, vb. anlamlarını içeren kullanımıyla Olağanüstü Haller ile ilgili hükümler 4 yerde vurgulanmıştır.

Anayasamızda, bunların dışında da Olağanüstü Haller’i de kapsayan hükümler mevcuttur,     ancak bu incelemenin başlığı itibarı ile konusu dışında olduğu için dahil edilmemiştir.

Ahmet Refik Altınay'ın Sokollu Kitabının Özeti

Genel

Yazar hakkında bilgiler

Ahmet Refik Altınay, 1880 yılında İstanbul’da doğdu. 1898’de Harbiye Mektebi’nden mülazim-i sani (asteğmen) olarak çıktı. 1908’de aynı okulda tarih öğretmeni oldu.

Diyarbakır Birlik ve Kardeşlik Mitingi

Değerli Diyarbakırlılar ve yurdumuzun dört bir yanından, bütün dünyaya aramızdaki sarsılmaz birlik ve kardeşliği göstermek amacıyla gelen değerli yurttaşlar;

Bugün burada, bu çok önemli buluşmada AKUT ailesi olarak sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz heyecanı bilemiyorum sizlere tam olarak ifade edebilecek miyim.

Akut 15. Yıl Konuşması

Merhaba,

Çok değerli konuklarımız, AKUT’un 15. yaşını hep birlikte kutlayacağımız AKUT GECESİ’ne hoş geldiniz.

Bu geceki konuşmamı yapmadan önce, AKUT’un başarısının arkasındaki gerçek kahramanlarla, AKUT’un liderleriyle sizleri tanıştırmak istiyorum. Müsadenizle, bu gece için Türkiye’nin dörtbir yanından gelen ekip arkadaşlarımı, AKUT’un yönetim kurulunu ve operasyonel ekip liderlerimizi buraya davet etmek istiyorum.