Tue01232018

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Makaleler Makaleler Hürriyet Gazetesi Pazar Eki Yazıları

Hürriyet Gazetesi Pazar Eki Yazıları

Yeryüzü Cennetini Bize Sunmaya Çalışan Kadınlar

DÜNYANIN EN YÜKSEK DAĞI - 10203 m.

 

YERYÜZÜ CENNETİNİ BİZE SUNMAYA ÇALIŞAN KADIN KAŞİFLER

İnsanoğlu, yeryüzü üzerinde varolduğundan bu yana yaşadığı mekanı hep merak etmiş ve daha yakından tanımak istemiş. Muazzam bir esneklik, hareket kabiliyeti ve uyum yeteneği, ona bu dünyayı keşfetme yolunda hep yoldaşlık etmiş. Son buz çağının sonlarında, Bering boğazını geçip Amerika’ya göç eden kabilelerden tutun da, günümüzün modern kaşiflerine dek, insanoğlu hep benzer motivasyonlarla hareket etmiş bu yerkürenin üzerinde.

 

Bir Medya Yazısı da Benden (bu son yazımdı yayımlanamadı)

Bir Medya Yazısı da Benden

 


BİR MEDYA YAZISI DA BENDEN

Geçtiğimiz günlerde eski bir arkadaşımın vasıtasıyla bir kebapçının açılışına, ve yine bir başka arkadaşımın vasıtasıyla da bir video CD’nin tanıtım gecesine katıldım. Kebapçı, hoş, güzel ve lezzetli bir yerdi, umarım sahipleri ticaret hayatlarında beklediklerini bulurlar. Video CD ise tek kelimeyle muhteşemdi. Tanburi Necdet Yaşar’ın hayatını anlatan belgeseli nefesimizi tutarak izledik.

 

Tunç Fındık Everest'e Gidiyor - Doğa Sporları (Artık) Okulunda Öğrenilir

Farkederek Yaşamak


TUNÇ FINDIK EVEREST’E GİDİYOR

Son günlerde, 1995 yılında Everest dağına tırmanış hazırlıklarıyla uğraştığım dönemdekine benzer bir heyecan dalgası var içimde. Bir dostum, üç hafta sonra çıkacağı yolculukla Everest dağını denemeye hazırlanıyor. Kaderin garip bir cilvesi mi desem bilemiyorum ama, belki de hayatımda ilk kez, zorlu ve tehlikeli dağlara giderken arkamda bıraktığım sevdiklerimin ve dostlarımın neler hissettiğini yaşıyorum. Bugüne dek hep giden kişi olarak, geride kalıp bekleyen olma duygusunu ilk kez tadıyorum.

Dikey Limit

Dikey Limit


Bugünlerde vizyonda olan, K2 dağındaki bir kurtarma operasyonunu anlatan Dikey Limit adlı filmde yaşananların dağcılık anlamında ne derece gerçekçi olduğu son zamanlarda en çok duyduğum soruların başında geliyor.

www.hizligazeteci.com - Nazım Hikmet Şarkıları

www.hizligazeteci.com


Necdet Şen ismi eminim çoğunuza tanıdık gelecektir. 20 yıl önce Cumhuriyet, sonra da Hürriyet gazetesinde yayımlanan asık suratlı, bezgin, hayatı sorgulayan, duygulu ve duyarlı, sorumluluk sahibi “Hızlı Gazeteci”nin, çizdiği karaktere benzeyen, belirli bir misyonu olmadığını, sadece hissettiklerini yansıttığını söyleyen, maskesiz, programsız, kendine özgü filozof tavırlı ve biraz da küskün çizeri.

Farkederek Yaşamak

Farkederek Yaşamak


Her birimiz ortalama 70 – 80 yıl süresince, geçmişinde yüzbinlerce yıllık bir yaşam tecrübesi bulunan ve gelecekte de muhtemelen en az bu kadar daha var olacak olan bir ırkın temsilcisi olarak yaşıyoruz. Kendi küçük penceremizden baktığımızda, bu yüzbinlerce yıllık tarihin anlamını kavrayamayıp, bir kaç on yıldan oluşan kendi kısacık hayatımızı, tarih okyanusunda bir damla kadar olmasına rağmen, her şeyin merkezi gibi algılıyoruz.

Arılar Efsanesi - Anında Hava Tahmini

Arılar Efsanesi - Anında Hava Tahmini


Bernard de Mandeville, 1714 yılında “Arılar Efsanesi ya da Genel Zenginliği Yapan Kişisel Kötülüklerdir” adlı bir kitap yayınlar. Bu küçümen kitap, 18. yüzyıl aydınları arasında gerçek bir fırtına koparır. Döneminin hatta bugünün bile genel anlamda kabul gören, Sokrates’in tohumunu attığı ve büyük düşünürlerin geliştirdiği “olumlu erdem” kuramını kökünden sarsan bu kitap, bence bugünkü bakışımıza göre bile insanları şaşırtacak, düşündürecek ve yoğun tartışmalara yol açabilecek kadar güçlü bir kitaptır.

Olasılıklar Zincirinin Bireye Yansıması

Olasılıklar Zincirinin Bireye Yansıması


Geçen hafta yazdığım doğa, olasılıklar zinciri, bütünlük ve ahenk ile ilgili yazıdan sonra sizlerden pek çok mail aldım. Zor bir konu olmasına rağmen, pek çok kişinin daha önceden üzerinde düşündüğü ya da ilk kez duysa bile oldukça ilginç bulduğu bir konu seçmişim.

Bütünün Bir Parçası Olmak

Bütünün Bir Parçası Olmak


Vahşi doğada başı derde girenlerin şaşırdıklarından bahseder Jack London;

“İnanması zor gelir ya da daha doğrusu iki ziyaret arasında anımsaması zor olur ama vahşi doğa bize ne olduğuyla hiç ilgilenmez. Bizim ona gitmemizin sebeplerinden biri de budur aslında. Arada pek önemli olmadığımızın bize hatırlatılması iyidir.”