Tue01232018

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Makaleler

Makaleler

Ulusal Savunmanın En Önemli Unsuru Olan, Tarih Boyunca Övündüğümüz İnsan Gücümüz Nereye Gidiyor

ULUSAL SAVUNMANIN EN ÖNEMLİ UNSURU OLAN, TARİH BOYUNCA ÖVÜNDÜĞÜMÜZ İNSAN GÜCÜMÜZ NEREYE GİDİYOR

Her devlet, iç ve dış tehditler olarak şekillenen, bekası ve güvenliği ile milletin refahına yönelen tehditlere karşı, kendi tehdit algılamalarına göre tedbirler almak zorunda kalmıştır. Tehdit değerlendirmelerinin asıl işlevi; belirlenecek tehdit / risklere karşı alınacak tedbirleri içeren milli güvenlik siyasetinin tespitine yön vermesidir.

Yeryüzü Cennetini Bize Sunmaya Çalışan Kadınlar

DÜNYANIN EN YÜKSEK DAĞI - 10203 m.

 

YERYÜZÜ CENNETİNİ BİZE SUNMAYA ÇALIŞAN KADIN KAŞİFLER

İnsanoğlu, yeryüzü üzerinde varolduğundan bu yana yaşadığı mekanı hep merak etmiş ve daha yakından tanımak istemiş. Muazzam bir esneklik, hareket kabiliyeti ve uyum yeteneği, ona bu dünyayı keşfetme yolunda hep yoldaşlık etmiş. Son buz çağının sonlarında, Bering boğazını geçip Amerika’ya göç eden kabilelerden tutun da, günümüzün modern kaşiflerine dek, insanoğlu hep benzer motivasyonlarla hareket etmiş bu yerkürenin üzerinde.

 

Pobeda Dağı Kış Tırmanışı Denemesi – 2003

Pobeda Dağı Kış Tırmanışı Denemesi


Dünyanın en kuzeyindeki 7000’lik dağ olan Pobeda dağı 7439 metrelik yüksekliği ve muazzam kütlesiyle dünyanın en soğuk dağı kabul ediliyor. Bugüne dek sadece bir kez, 1990 yılında Rus ve Kazak Milli Takımlarının oluşturduğu 25 dağcıdan oluşan çok güçlü bir ekipten 5 dağcının kışın zirvesine ulaşabildiği Pobeda dağına 5 kişilik küçük ama son derece deneyimli ve güçlü ekibimizle gittik. Yaz tırmanış istatistiklerinde, zirvesine çıkan her 6 dağcı için 1 dağcının hayatını kaybettiği bu zorlu tırmanışı 1994 yılında başarıyla gerçekleştirmiştim, ancak 2003 kışı Kuzey Yarımkürede alışılmadık derecede sert bir kış oldu. Derin kar, tehlikeli tırmanış koşulları ve rotamız üzerinde aralıksız düşen çığlar sonucunda geri dönmeye karar verdik.

Şampiyon Olmak İstiyorsanız, Annnenizi Babanızı İyi Seçin !

İsveçli Fizyolog Ostrand’ın bu sözü, günümüzde profesyonel sporun katettiği bütün aşamaları da kapsayacak şekilde geçerliliğini sürdürmektedir. Diğer pek çok alanda olduğu gibi, sporda başarılı olmak için de, genetik üstünlük başlangıç noktası olarak büyük bir avantajdır. Bunun üzerine inşa edilecek doğru ve etkin fizik, teknik ve psikolojik antrenman metodları, seçilmiş sporcunun en üst seviyelere ulaşmasını sağlayabilecektir.

Hepimiz Daha Güvenli Bir Toplum İstiyoruz

Dünya devletleri uzun bir süredir, afetlere bağlı zararları azaltmak amacıyla toplantılar düzenliyor, kararlar alıyor ve geleceğe daha yaşanılır bir dünya bırakmak için önlemler almaya çalışıyor.

Türkiye Nasıl İyileşir

Türkiye’yi Türkiye’nin kendisinden başka kimse iyileştiremez. Onyılların birikimiyle oluşmuş ve artık değişebilme yeteneğini kaybetmiş, kalıplaşmış köhne paradigmaları kimse bir çırpıda değiştiremez.

Motosikletle Kutsal Dağa Yolculuk

Motosikletle Kutsal Dağa Yolculuk


7 - 8 yıldır Himalayaları, Nepal ve Tibet kültürünü yakından tanıyorum. Dünyanın bu coğrafyasına çeşitli vesilelerle defalarca gittim, bütün zorluklarına ve tehlikelerine rağmen her seferinde de büyük bir coşku, heyecan, tatmin ve mutluluk duydum. İçimde hep bir ukte olarak kalan, dünyanın en kutsal dağı kabul edilen Kailash dağına ziyareti, yıllardır hayal ediyordum. Sonunda bu yaz bu hayalimi, oldukça da kendine özgü bir şekilde gerçekleştirme fırsatı buldum.

Bir Medya Yazısı da Benden (bu son yazımdı yayımlanamadı)

Bir Medya Yazısı da Benden

 


BİR MEDYA YAZISI DA BENDEN

Geçtiğimiz günlerde eski bir arkadaşımın vasıtasıyla bir kebapçının açılışına, ve yine bir başka arkadaşımın vasıtasıyla da bir video CD’nin tanıtım gecesine katıldım. Kebapçı, hoş, güzel ve lezzetli bir yerdi, umarım sahipleri ticaret hayatlarında beklediklerini bulurlar. Video CD ise tek kelimeyle muhteşemdi. Tanburi Necdet Yaşar’ın hayatını anlatan belgeseli nefesimizi tutarak izledik.

 

21. Yüzyılda Türkiye'de Spor ve Spor Medyası

Kadim düşünce sistemlerinde insanın bu sınav dünyasında yaptığı yalnız yolculukta, sadece kendisine karşı değil, bütün dünyaya, insanlara, evrene karşı da sorumlu olduğu, sorumluluk taşıması gerektiğinden bahsedilir. Yakın zaman filozoflarından, Sartre, Proust ve Levinas da benzer kurgularla, varoluşu itibarıyla tekil olan ama özünde taşıdığı sevgi ve bilgelikle herşeye karşı evrensel bir sorumluluk taşıyan – (taşıması gereken) bir varlık olarak yeniden tanımlar insanı. Çünkü Aristo’nun dediği gibi, dünya birbirinden kopuk bireylerin bir toplamı değildir; tüm bireyler bir şekilde birbirleriyle bağlantılıdır.