Wed11222017

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Medya Medya Nasuh Mahruki Röportajları

Nasuh Mahruki Röportajları

Röportaj 5

Nasuh Mahruki ile Hillary ve zirve tutkusu üzerine

Everest’e bayrağı ilk diken Edmund Hillary, dünyaya veda etti

Söyleşi: Elif Dastarlı

“İngilizler Everest’e çıkmayı bir egemenlik yarışına dönüştürmüştü. Onlar için Everest, alt edilmesi gereken bir projeydi. Bu nedenle Hillary’nin tırmanışı başardıktan sonra aşağı inerken söylediği ilk söz, ‘Piç kurusunu alt ettik’ olmuştur. Bugünün dağcıları böyle söylemezler, genelde. Olayı kendileriyle rekabet olarak tanımlarlar.

Röportaj 4

Nasuh Bey ile Conrad Otel’inde buluşmak için sözleştik. Sohbetimiz ilerledikçe röportajımızı yaptığımız 17. Mayıs.2005  tarihinin kendisi için büyük bir öneme sahip olduğunu öğrendim.

Kendisi,tam 10 sene önce bugün,17 Mayıs 1995’te, Everest’e tırmanan ilk Türk olmanın haklı gururunu hepimize yaşatmıştı.

Sevgili Nasuh MAHRUKİ’ye bu güzel ve anlamlı röportaj için çok teşekkürler.

Röportaj 3

Söyleşinin hikayesi:

Nasuh Mahruki’ye on gün kadar önce kişisel sitesindeki iletişim bölümünden ulaştım. Kendisiyle sitem adına küçük bir söyleşi talebimi oracığa yazdıysam da; Türk bayrağını Everest Dağı’nda çarşaf gibi dalgalandırmış bu dev adamın, onca mail arasından benimkini görüp- okuyup bir de üstüne cevaplayacağı, üstelik bu cevabın olumlu olacağı konusunda (doğrusunu söylemek gerekirse) küçük endişeler taşıdım.

Röportaj 2

Doğa sporlarıyla tanıdığımız Nasuh Mahruki nasıl bir çocuktu?

Çocukluğumda doğa ve hayvanlara çok düşkündüm. Büyükbabamın Etiler’de yaptığı bahçeli bir evde oturuyorduk ve bir çok hayvan besleme fırsatım oldu. İlk akvaryumumu ilkokulda silikonlarla camı yapıştırarak yapmıştım. Çocukluğumdaki bu ilgi üniversitede doğa sporlarıyla tanışma fırsatı olunca kendini gösterdi

Röportaj 1

Vatan lafla değil eylemle sevilir… Bu ifade gözüme ilk çarptığında aklımdan geçen şu olmuştu: “Mahruki, o tek cümlesini kurmuş işte.”

Çoğu zaman, insanların -çok önemli işlere imza atmış birinin bile- bu dünyaya tek cümle kurabilmek adına geldiğine inanırım. Yaşamınız boyunca çok işi başarabilir, çok önemli sözlerin sahibi olabilirsiniz; ancak kuracağınız bir cümle vardır ki o cümleyi kurduktan sonra o dakikada ölseniz ne çıkar?

Hayır, bu salt bir kitap adı gibi gelmedi bana… Bu olsa olsa Nasuh’un ‘o tek cümlesi’ diye düşündüm; yıllar öncesinden yola çıkmış, birikerek bugüne ulaşmış bir isyan çığlığı…