Tue11212017

Son Guncelleme09:21:39 ÖÖ

Google Translate


Back Fotograflar Fotoğraflar Nasuh Mahruki’nin Objektifinden
Nasuh Mahruki’nin Objektifinden

YERYÜZÜ GÜNCESİ

MERHABA SEVGİLİ FOTOĞRAF SEVERLER,

20 YAŞIMDAN BU YANA DAĞLARA, UZAK COĞRAFYALARA, FARKLI KÜLTÜRLERE SAYISIZ YOLCULUK YAPTIM. BU YOLCULUKLARDA HEM KENDİMİ HEM DE DÜNYAYI, YAŞAMI DAHA İYİ TANIDIM. YILLARCA HEM TIRMANDIM, HEM GEZDİM, HEM DENEYİMLEDİM, HEM DE ÖĞRENDİM. YAŞADIKÇA VE ÖĞRENDİKÇE DAHA DA SEVDİM SONSUZ EVRENDEKİ BU MİNİK MAVİ GEZEGENİ. SEVDİKÇE DAHA DA TANIMAK, DAHA DA ÖĞRENMEK İSTEDİM. BİR COĞRAFYADAN BİR DİĞERİNE KOŞTURDUM DURDUM BU GÜZEL DÜNYADA. ÇOK AZ İNSANA NASİP OLACAK GÜZELLİKLERİ, HEYECANLARI YAŞAMA ŞANSIM OLDU. DAHA İLK BAŞLARDA BU ŞANSI SADECE KENDİME TUTMANIN BENCİLLİK OLACAĞINI KAVRADIM VE HER GİTTİĞİM YERE FOTOĞRAF MAKİNAMI, VİDEO KAMERAMI VE GÜNLÜĞÜMÜ DE GÖTÜRDÜM BERABERİMDE. GÖRDÜĞÜM GÜZELLİKLERİ, YAŞADIĞIM DENEYİMLERİ SİZLERLE DOĞRUDAN PAYLAŞABİLMEK İÇİN HER SEFERİNDE FOTOĞRAF VE VİDEO ÇEKTİM, DÜZENLİ OLARAK GÜNLÜKLER TUTTUM.

İLK KİTABIMI 24 YAŞINDA YAZMIŞTIM VE ŞUNU FARK ETMİŞTİM DAHA O GÜNLERDE; YAŞAMAK BİR HEYECANSA, PAYLAŞMAK DA SÜRECİN TAMAMLAYICISIDIR. TAMAMLANMAMIŞ HEYECANLAR BÜTÜNLÜĞE ULAŞAMAZ VE HEP BİRAZ EKSİK KALIR. YAŞADIKLARIMIN BİR ANLAMI OLABİLMESİ İÇİN, BU FIRSATLARA SAHİP OLMAYANLARLA, EN AZINDAN BENİM GÖZLERİMLE VE KELİMELERİMLE BİLE OLSA, DENEYİMLEDİKLERİMİ PAYLAŞMAYA ÇALIŞTIM HER SEFERİNDE VE BUNDAN DA BÜYÜK MUTLULUK DUYDUM. KİTAPLAR YAZDIM, BELGESELLER HAZIRLADIM, SERGİLER AÇTIM, DİA GÖSTERİLERİ VE SÖYLEŞİLER YAPTIM, SİZLERE FARKLI BİR DÜNYANIN KAPILARINI AZ DA OLSA ARALAYABİLMEK İÇİN.

DÜNYANIN BİR HAZİNE, YAŞAMIN DA BİR HEDİYE OLDUĞUNA İNANDIM. HEDİYEMİ HAZİNEMİZİ KAVRAMAK VE ANLAMLANDIRMAK İÇİN VE OLAĞANÜSTÜ GÜZELLİĞİNİ BAŞKALARINA DA YANSITABİLMEK İÇİN KULLANMAYI SEÇTİM.

İZLEDİĞİNİZ BU FOTOĞRAFLAR DÜNYAYI, YAŞAMI VE KENDİMİ DAHA İYİ TANIMAK İÇİN 7 KITA, 70’DEN FAZLA ÜLKE VE DÜNYANIN EN ZORLU, EN TEHLİKELİ DAĞLARINA, UZAK COĞRAFYALARINA ÇEŞİTLİ ARAÇLARLA YAPTIĞIM ZİYARETLERİMDE ÇEKİLDİ. ANLIK BİR BELGE OLAN FOTOĞRAFIN YAŞANMIŞLIĞI TAM OLARAK İFADE EDEMEYECEĞİ DURUMLAR ÇOKTUR. YİNE DE BU FOTOĞRAFLARI, DÜNYAMIZIN UZAK BİR GÜZEL KÖŞESİNDEN, KÜLTÜRÜNDEN, GÜZEL İNSANLARINDAN BİRER KESİT OLARAK GÖRMENİZİ DİLERİM. YAŞAMIN KENDİSİ FOTOĞRAFTA YANSITILABİLENDEN ÇOK DAHA FARKLIDIR, ÇÜNKÜ CANLIDIR, ÖNÜNDE YAŞANMIŞLIKLAR ARKASINDA BELİRSİZLİKLER VARDIR. YAŞAMI ANLAMLI VE HEYECANLI KILAN DA BUDUR BENCE. FOTOĞRAF BÜTÜN BUNLARI KONSANTRE OLARAK SUNAR BİZE, ÖNÜNÜ SONUNU BELKİ BİRAZ DA BİZİM HAYAL GÜCÜMÜZLE DOLDURMAMIZI İSTER. İŞTE BU YÜZDEN FOTOĞRAF, İZLEYİCİYİ DE BU SERÜVENE ORTAK EDER ASLINDA.

YAŞAMDAKİ TANIKLIĞIMI SİZLERE YANSITMAK AMACIYLA BİRARAYA GETİRDİĞİM BU FOTOĞRAFLARI, KAMERANIN ARKASINDAN BAKAN BİR GÖZ OLARAK DEĞİL AMA, KARENİN İÇİNDE SÜRECİN BİR PARÇASI OLARAK, ETRAFINIZDAKİLERİ İÇERİDEN GÖREREK DENEYİMLEMENİZİ DİLERİM. FOTOĞRAFI SADECE BİR BELGE OLARAK İZLEMEYİ DEĞİL DE, O DONDURULMUŞ ANDA KENDİNİZİ DE YAŞAMIN İÇİNDE, ORADA, O DOĞA PARÇASINDA, O İNSANLARIN ARASINDA HİSSETMEYİ DENEMENİZİ ÖNERİRİM.

FOTOĞRAFLARI BİR AN İÇİN BİLE OLSA ORADAYMIŞIZ GİBİ DENEYİMLEMEK FARKLI BİR LEZZET VERİR İNSANA. YILLAR SONRA BUGÜN BİLE KENDİ ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLARI İZLERKEN, O ANKİ DUYGULARIMI, HEYECANLARIMI, DÜŞÜNCELERİMİ YENİDEN YAŞAMAYA ÇALIŞIRIM. ZAMANDA DONDURULAN O ANI HAFIZAMDA GERİ ÇAĞIRIP İÇİNE GİRERİM USULCA.

BU KARELERİ İZLERKEN, O ANIN İÇİNE GİRİN VE ORADA OLMAYI DÜŞLEYİN. FOTOĞRAFIN İÇİNDEKİ DOĞA PARÇASINI, GÜNEŞİ, GÖKYÜZÜNÜ, SOĞUĞU, KARLARI, DAĞCILARIN YAŞADIĞI MÜCADELEYİ, GEZGİN’İN RUH HALİNİ, İNSANLARI, DÜNYAMIZIN BİR UZAK KÖŞESİNİ, KISA BİR AN İÇİN BİLE OLSA ORADAYMIŞ GİBİ HİSSETMEYE ÇALIŞIN.

YAŞAM ÖNCE HİSSEDEREK DENEYİMLEYİNCE, SONRA DA BUNLARI PAYLAŞINCA DAHA GÜZEL. BENİM BÜTÜN ÇABAM DA YAŞAMA FIRSATI BULDUĞUM GÜZELLİKLERİ VE FIRSATLARI SİZLERLE PAYLAŞARAK YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEK, HEM KENDİM İÇİN HEM SİZLER İÇİN...

SEVGİLERİMLE,

ALİ NASUH MAHRUKİ

www.nasuhmahruki.com

objektif0101
objektif0102
objektif0103
objektif0104
objektif0105
objektif0106
objektif0107
objektif0108
objektif0109
objektif0110
objektif0111
objektif0112
objektif0113
objektif0114
objektif0115
objektif0116
objektif0118
objektif0119
objektif0120
objektif0121
objektif0122
objektif0123
objektif0124
objektif0125
objektif0126
objektif0127
objektif0128
objektif0129
objektif0130
 
Görüntüleme Sayısı 
Sayfa 2 / 2
 
 
Powered by Phoca Gallery